Twórcy ludowi

                 Żyją wśród nas ludzie, którzy obdarzeni talentem, choć nie uczeni, tworzą w oparciu o bogate tradycje, ludowe rzeczy prawdziwie piękne, zarówno użytkowe jak    i służące do ozdoby, a także związane z obrzędami i zwyczajami ludowymi.
                 Są to twórcy ludowi.

                 Jako Stowarzyszenie Miłośników Małej Ojczyzny – Żeleźnikowej Wielkiej pragniemy zaprowadzić pełną ewidencję twórców ludowych w celu nawiązania współpracy uważamy ,że ich działalność nie powinna pozostać niezauważalna i niedoceniona.

                   Zgodnie z ustaleniami Muzeum Etnograficznego w Krakowie /1971/, traktuje się jako twórców ludowych tych wszystkich, którzy posiadają i ujawniają w praktyce wyróżniające ich w środowisku uzdolnienia w zakresie następujących  dziedzin:

- Twórczość plastyczna (rzeźba, malarstwo, wycinanka, wyrób sztucznych kwiatów, malowanka oraz twórczość plastyczna związana z obrzędami i zwyczajami: palmy, rózgi, szopki, turonie, wianki, pisanki, pająki, pieczywo obrzędowe).

-Rzemiosło artystyczne ( meblarstwo, zdobnictwo sprzętów domowych, a także gospodarskich, wyroby z żelaza i blachy, ceramiczne, kamieniarskie, wyroby form np. na pierniki i sery, a także wyrób zabawek, pamiątek artystycznych, strojów ludowych, koronkarstwo, wyrób tkanin artystycznych, wyroby ze skóry, wyrób instrumentów muzycznych).

- Pieśni i muzyka ludowa (chodzi zarówno o tych , którzy układają słowa i melodie pieśni, piosenek i przyśpiewek, jak i tych, którzy je wykonują) .

- Taniec ludowy ( interesują nas najlepsi i uznani wykonawcy tradycyjnych tańców ludowych).

- Gawędziarstwo ( interesują nas ludzie opowiadający zarówno stare jak i nowe gawędy- cudze bądź własne ).

-Twórczość literacka (wiersze, utwory prozą, teksty dla zespołów artystycznych, utwory okolicznościowe, powinszowania, pamiętniki, wspomnienia , kroniki i monografie wsi ).

-Ludowa wynalazczość ( chodzi o ludzi , którzy pomysłowo ulepszają narzędzia i sprzęty, a także wymyślają nowe, użyteczne przedmioty, dzięki którym ułatwiają i usprawniają ludzka pracę ).

                 Prosimy o wyszukiwanie w naszym środowisku twórców ludowych lub zgłaszanie się twórców ludowych osobiście  w Izbie Regionalnej w budynku parafialnym w Żeleźnikowej Wielkiej ( każdy poniedziałek od godz. 13.00- 16.00).
                                                                                                 (K. Ch.)


Znajdźmy osoby, które potrafią robić tak wspaniałe rzeczy !

Ikony ręcznie wyszywane
wyk. H. B.
 (od lewej: Jezus Miłosierny,
 Matka Boska Miłosierna, Ojciec Świety
Jan Paweł II, Michał Archanioł)
Kolekcja prywatna Pani Bogumiły T.




Własno ręcznie wykonane
kastetki pamiątkowe
wyk. A, M. J.

Dekoracje domowej roboty











Kolorowe serwetki haftowane
wyk. prababcia M. G.

Białe serwetk haftowane
wyk. prababcia M. G.













wyk.S.K.
wyk.S.K.











(fot. K. T.)    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz